24 czerwca 2024

Google Glass zakazane w kasynach

Już od co najmniej kilku dobrych lat coraz to kolejne kasyna na świecie zabraniają noszenia podczas gry okularów Google Glass. Właściciele uzasadniają to tym, że istnieją uzasadnione obawy o to, ze urządzenie to może posłużyć do oszukiwania.

Powiedzmy na początek, że Google Glass jest niewielkim rozmiarowo urządzeniem okularowym, które pozwala na robienie zdjęć a także filmowanie wideo oraz korzystanie z internetu. Wszechstronne możliwości spowodowały, że operatorzy kasyn nabrali obaw o to, że te niepozorne gadżety mogą pomagać oszustom podczas rozgrywek karcianych przy stole.

W związku z uzasadnionymi obawami już początkiem czerwca 2013 roku został wydany przez Wydział Egzekwowania Gier w New Jersey zakaz korzystania z tego urządzenia gościom 12 kasyn leżących w Atlantic City. Dyrektywę jako pierwszy ogłosiło The Press of Atlantic City. W krótkim czasie podobne zakazy zaczęły się pojawiać w kolejnych ośrodkach hazardu w USA w kasynach w Las Vegas, Pensylwanii, Ohio a także Connecticut. Jak napisał David Rebuck noszenie tych okularów umożliwiało by zawiązanie między graczami zmowy w celu dokonania oszustwa. Choć użycie urządzeń tego rodzaju w ten sposób stanowiło by niewątpliwie przestępstwo w New Jersey to jednak ostatecznie trudno byłoby to udowodnić, że okulary posłużyły do tego celu w związku z tym profilaktycznie zakazano ich stosowania wszędzie, gdzie odbywają się rozgrywki hazardowe. Jak podkreślił Rebuck nawet jeżeli nie dochodziło by do ich wykorzystania w celu oszukiwania to ich obecność mogłaby w razie czego wywołać niepotrzebne emocje podważając tym samym zaufanie do gier jak i operatorów kasyn.

Do sprawy odniosło się także Google zaznaczając, że starają się projektować szkło z należytą starannością i zdają sobie sprawę, ze każda nowa technologia może powodować niespodziewane problemy w okresie wdrażania.

Bezwzględny zakaz w New Jersey i nie tylko

Na mocy ogłoszonych regulacji każde kasyno musi żądać od klienta zdjęcia tych okularów o ile on takowe nosi a ich ochrona ma pełne prawo wyrzucić osobę, która odmówi spełnienia tej prośby.

W kasynach New Jersey zakaz nie dotyczy zresztą tylko fotografowania i filmowania przez Google Glass lecz także za pomocą aparatów oraz kamer, także tych, które powszechnie używane są już w telefonach. Zgodnie z obowiązującymi stanowymi regulacjami wymagane jest powiadomienie i zgoda, uzyskana z co najmniej pięciodniowym wyprzedzeniem od wydziału ds. egzekwowania przepisów dotyczących gier jeśli zamierzamy robić jakieś zdjęcia bądź filmy w kasynie. Podobne rozwiązanie działa też w stolicy hazardu w Las Vegas. Egzekwowanie tego zakazu polecono też ochronie w tamtejszych kasynach Caesars Entertainment i MGM Resorts. Ograniczenie korzystania z Google Glass i innego sprzętu nagrywającego obowiązuje zarówno przy slotach jak i w salach ze stolami do karcianek.

Kolejne miejsca, gdzie w kasynach zakazuje się ich używania to Cincinnati oraz Cleveland, z kolei w każdym z jedenastu kasyn w Pensylwanii rzecznik Pennsylvania Gaming Control Board poinformował, że dotychczasowe przepisy zabraniające graczom korzystać z urządzeń do nagrywania podczas rozgrywek stołowych mają zastosowanie także w odniesieniu do Google Glass. Kasyna w Connecticut zabraniają także stosowania urządzeń podłogowych.

Na szczęście takie ograniczenia nie spotkają nas w najlepszych kasynach online. Warto zatem spróbować takiej formy rozrywki, jeżeli nie chcemy narażać się na karę wyrzucenia nas z kasyna.