24 czerwca 2024

Jak działają okulary typu progres?

Niemal wyznacznikiem dojrzałego wieku jest posiadanie specjalnych okularów do czytania. Potrzebują ich nawet osoby, które na co dzień obywają się bez okularów. Jeśli ktoś posiada ponadto inne wady wzroku, które musi korygować, zwykle zaopatruje się w dwie pary okularów – jedną na co dzień i dodatkowo drugą parę okularów do czytania. A przecież można połączyć te szkła w jedno.

Okulary progresywne

Tak otrzymujemy okulary progresywne. Nie jest to proste połączenie. Ogólnie górna część szkieł zapewnia dobre widzenie na dal, dolna natomiast pozwala komfortowo czytać. To co jest wyróżnikiem okularów progresywnych to strefa pośrednia, znajdująca się pośrodku – jak możemy przeczytać na https://www.naukowcy.pl/ bardzo długo pracowali nad nią naukowcy i badacze z różnych krajów. Przejście od góry do dołu w okularach progresywnych jest płynne, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w zwykłych życiowych sytuacjach, a także jako okulary do czytania. Dzięki wspomnianej pośredniej strefie ostro możemy widzieć również obiekty w pośredniej odległości, na przykład monitor komputerowy.

Choć osobom dużo korzystającym z komputera niekoniecznie okulary progresywne muszą pasować. W pozostałych sytuacjach to doskonały wybór. Trzeba jednak pamiętać, ze do okularów progresywnych trzeba się przyzwyczaić. Adaptacja może trwać nawet kilka tygodni. Jeśli jednak już ktoś się przyzwyczai, zwykle nie chce już innych okularów. Okulary progresywne są też nieco droższe od swoich klasycznych odpowiedników. Pamiętajmy jednak, że za cenę jednej pary okularów, dostajemy tak naprawdę dwie pary – jedną na co dzień i jedną parę okularów do czytania. Ostatecznie więc możemy wręcz zaoszczędzić.