18 kwietnia 2024

Ślepota śnieżna – jak się objawia i czy można ją wyleczyć?

Pomimo groźnie brzmiącej nazwy ślepota śnieżna najczęściej nie prowadzi do trwałego uszkodzenia wzroku. Jest chorobą, na którą narażeni są głównie himalaiści, ale nie tylko, dlatego warto wiedzieć, jak się objawia i jak możemy się przed nią chronić.

Ślepota śnieżna – objawy


Ślepota śnieżna to nic innego jak poparzenie spojówek i nabłonka rogówki. Powoduje je silne promieniowanie ultrafioletowe. Najłatwiej nabawić się ślepoty śnieżnej w górach, ponieważ promieniowanie UV jest tam bardzo intensywne. Przyjmuje się, że co 1000 metrów nad poziom morza siła promieniowania wzrasta o około 6-8%. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym poparzeniu jest fakt, że śnieg odbija nawet 85% promieniowania słonecznego. Jednak na promieniowanie UV powinniśmy uważać wszędzie tam, gdzie jesteśmy narażeni na jego długotrwałe i intensywne działanie.

Objawy ślepoty śnieżnej to przede wszystkim:
silny ból oczu
łzawienie
światłowstręt
uczcie ziarnka piasku w oku
opuchnięte powieki
zaczerwienienie oczu
Warto wspomnieć, że pierwsze objawy ślepoty śnieżnej pojawiają się zazwyczaj około 4-12 po oparzeniu i często występują w godzinach wieczornych lub w nocy.

Ślepota śnieżna – leczenie


Najważniejszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić po zdiagnozowaniu ślepoty śnieżnej to zabrać osobę nią dotkniętą jak najszybciej w zacienione miejsce, z daleka od słońca. Ochrona oczu przed dalszym narażaniem na kontakt ze słońcem jest w tym przypadku najważniejsza. Oczy należy regularnie przemywać chłodną, czystą wodą, a także stosować w międzyczasie zimny okład. Aby złagodzić ból, można podać choremu np. Ibuprofen i/lub krople na rozszerzenie źrenic. Dodatkowo można stosować maści i kremy, które zapobiegną ewentualnym infekcją. Objawy ślepoty śnieżnej powinny ustąpić po mniej więcej dwóch-trzech dniach. Jednak w przypadku wyjątkowo silnego poparzenia może dojść do trwałych uszkodzeń. Znaną osobą, którą to spotkało, był Wojciech Jaruzelski, który po zesłaniu na Syberię, gdzie był narażony na silne promieniowanie UV. Wtedy też uszkodził wzrok w wyniku czego, już do końca życia musiał chronić oczy przed słońcem nosząc na co dzień ciemne okulary, które po latach stały się jego znakiem rozpoznawczym.

Ślepota śnieżna – jak się chronić?


Aby uniknąć ślepoty śnieżnej, należy traktować ochronę przeciwsłoneczną naszych oczu równie poważnie, jak ochronę naszej twarzy czy ciała. Na rynku jest wiele kremów, balsamów, oliwek, które chronią naszą skórę przed słońcem. Możemy nawet znaleźć pomadki do ust z filtrami UV. Okulary z odpowiednio silnym filtrem przeciwsłonecznym powinny być również obowiązkowym wyposażeniem, kiedy wybieramy się na spacer w słoneczny dzień lub planujemy wycieczkę w góry. Szczególnie w warunkach wysokogórskich powinniśmy być zaopatrzeni w specjalistyczne okulary, które zabezpieczą nasze oczy przed poparzeniem słonecznym. Należy również pamiętać, że promieniowanie UV przenika przez chmury, dlatego o ochronie przeciwsłonecznej naszych oczu warto pamiętać w górach nawet w pochmurny dzień.