29 maja 2024

Soczewki okularowe – najlepsze rozwiązania na jesień i zimę

Rozpoczynająca się jesień i podążająca tuż za nią zima to najbardziej wymagający czas zwłaszcza dla osób noszących okulary. Trudne warunki atmosferyczne sprawiają, że korzystanie z okularów staje się dużym wyzwaniem. W niektórych przypadkach może wiązać się to nawet z poważnym zagrożeniem. Szczególnie narażeni na niebezpieczeństwa w tym okresie w roku są kierowcy. Odpowiednio dobrane soczewki okularowe mogą nie tylko poprawić ich komfort jazdy, ale również podnieść poziom bezpieczeństwa na drodze.

Soczewki okularowe – powłoka antyrefleksyjna

Prowadząc samochód musimy liczyć się z narażeniem na różne źródła światła. Uliczne lampy, które zimą i jesienią znacznie częściej towarzyszą nam w czasie jazdy, reflektory innych pojazdów, a nawet światło słoneczne, które odbija się od śnieżnych zasp – wszystko to może utrudnić nam kierowanie autem. Tradycyjne okulary nie zawsze są w stanie sprostać tym wyzwaniom. Najlepsze soczewki dla kierowców wyposażone są w powłokę antyrefleksyjną, która niweluje efekt rozpraszających się refleksów światła. Dzięki temu poprawia się nasza ostrość widzenia, również po zmroku.

Soczewki okularowe – soczewki progresywne

Kolejnym ważnym aspektem przy doborze soczewek okularowych jest kwestia szybkiej adaptacji. W czasie jazdy nasz wzrok musi co chwila skupiać się na obiektach w bliższej i dalszej odległości. Każda sekunda nieperfekcyjnego widzenia może być źródłem niebezpieczeństwa. Warto wybrać zatem takie soczewki, które będą ułatwiały adaptację naszym oczom. Zastosowanie najnowszych technologii w soczewkach progresywnych sprawia, że stają się one maksymalnie dopasowane do naszych potrzeb. Producenci soczewek ponadto proponują konstrukcje, które umożliwiają widzenie „pośrednie”. Dzięki temu jazda samochodem nie jest tak obciążająca dla naszych oczu.

Soczewki okularowe – barwienie szkieł

Kontrast kolorów w czasie prowadzenia samochodu również można zaliczyć do jednej z ważniejszych kwestii. Dobór soczewek pod tym kątem może skłonić nas do zainteresowania się soczewkami barwionymi. Zwłaszcza soczewki barwione gradalnie, dlatego że na dole są jaśniejsze, ułatwiają obserwowanie deski rozdzielczej. Szkła barwione na szaro lub brązowo pomagają rozpoznawać światła sygnalizacji świetlnej oraz światła hamowania innych pojazdów.

Soczewki okularowe – efekt zaciemnienia

Światło słoneczne może być jednym z czynników, które w największym stopniu utrudniają jazdę samochodem. Jego natężenie jesienią, bywa co prawda nieco mniejsze, ale zimą, gdy dodatkowo odbija się od śniegu, znów jest oślepiające. Dla osób korzystających z okularów najlepszym rozwiązaniem tego problemu będą soczewki fotochromowe, które nawet za szybą samochodu powodują efekt zaciemnienia. Te najlepsze będą równocześnie dbały o rozjaśnienie obrazu, dzięki żółtemu zabarwieniu. Jesienią, gdy deszcz i mgła dodatkowo zmniejszają widoczność, rozwiązanie to jest strzałem w dziesiątkę.

Soczewki okularowe – odpowiednia oprawa

Wielu producentów proponuje specjalne soczewki dla kierowców, które korzystają z powyższych właściwości. Warto pamiętać, że nasz komfort jazdy zależy również od odpowiednio dobranych oprawek. Prowadzącym pojazdy przede wszystkim poleca się okulary z cienkimi zausznikami, które nie ograniczają pola widzenia. Ponadto okulary powinny idealnie przylegać do nosa i nie powodować dyskomfortu u kierowcy.