29 maja 2024

Zespół suchego oka – jak wpływa na życie codzienne?

Badanie opublikowane w BMJ Open pokazuje, że osoby cierpiące na zespół suchego oka są również bardziej narażone na inne problemy zdrowotne i gorszą jakość życia.
Osoby cierpiące na suchość oczu mają niższą jakość życia w porównaniu z osobami bez takich dolegliwości. Przedstawia to badanie opublikowane w BMJ Open.
Odkrycia pokazują, że zespół suchego oka ma negatywny wpływ na wzrok, a zdolność do wykonywania codziennych czynności i produktywność w pracy jest upośledzona.

Objawy i leczenie.


Suche oczy (suche zapalenie rogówki i spojówki) spowodowane są zmniejszoną produkcją łez lub zwiększonym parowaniem z powierzchni oka. W rezultacie oczy są suche. Niektórzy ludzie mają wrażenie, że na oku znajdują się zanieczyszczenia, pieczenie lub oko przypomina papier ścierny. Oko może być zaczerwienione, przez co przypomina zaćmę. W większości przypadków przyczyna zespołu suchego oka nie jest znana.
Przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu, jazda z otwartym oknem i zbyt długi czas spędzony przed ekranem mogą pogorszyć objawy. Okulary ochronne można nosić w sytuacjach, gdy jesteś narażony na kurz lub wiatr, na przykład podczas jazdy na rowerze. Niektórzy ludzie skorzystają na zmianie soczewek kontaktowych na okulary.
Podstawowym leczeniem zespołu suchego oka jest sztuczny płyn łzowy w postaci kropli lub żelu, czasem także maści.

Wpływa na zdrowie i styl życia.


Bieżące badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie w Southampton. Naukowcy zbadali, jak suche oczy wpływają na życie dorosłych w Wielkiej Brytanii, poprzez internetowe badanie tysięcy pacjentów z chorobą suchych oczu. Badaniami objęto także kolejny tysiąc osób bez tych dolegliwości.
Uczestnicy odpowiedzieli na jeden kwestionariusz dotyczący działania wzroku i jeden kwestionariusz dotyczący jakości życia i zdrowia. Osoby, które cierpiały na zespół suchego oka, odpowiadały również na dodatkowe pytania, aby badacze mogli ocenić nasilenie objawów.
Wyniki badania pokazują, że wśród badanych z zespołem suchego oka było więcej osób, które doświadczyły trudności w wykonywaniu codziennych czynności i obowiązków domowych w porównaniu z osobami bez tego schorzenia. Badania wykazały również, że uczestnicy z suchymi oczami częściej cierpieli na lęk i depresję.
W przypadku osób z najpoważniejszymi objawami zespołu suchego oka prawdopodobieństwo wystąpienia trudności w życiu społecznym i zawodowym było największe. Dolegliwości te doprowadziły również do większej absencji chorobowej.

Zanieczyszczenie powietrza.


Parwez Hossain jest profesorem nadzwyczajnym okulistyki na Uniwersytecie w Southampton. Kierował pracami badawczymi i mówi w komunikacie prasowym z uniwersytetu, że badanie to dostarcza użytecznych informacji na temat obciążenia, jakie zespół suchego oka stanowi dla pacjentów.
– Oprócz potwierdzenia, że ma to wpływ zarówno na pracę, jak i życie społeczne, widzimy również, że zakres problemów odpowiada nasileniu objawów – mówi.
Hossain uważa, że wyniki pokazują również, że zespół suchego oka zwiększa ryzyko zachorowania na inną chorobę towarzyszącą. Ponadto dwa razy więcej osób będzie cierpieć na artretyzm, utratę słuchu lub chorobę jelita drażliwego w porównaniu z kohortą bez objawów.
– Chociaż w tym badaniu nie możemy wyciągnąć związków przyczynowych, widzimy, że suchość oka może wpływać na zdrowie i jakość życia – mówi.