29 maja 2024

10 powodów, dla których warto zamienić okulary na szkła kontaktowe

Soczewki kontaktowe w ostatnich latach znajdują coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego, możliwość funkcjonowania bez okularów dla wielu osób, szczególnie tych żyjących aktywnie, ma wiele korzyści. Jakie konkretnie zalet ma noszenie szkieł kontaktowych?


1. Kwestie estetyczne
Są osoby, które nie czują się atrakcyjnie w okularach. Oczywiście jest to kwestia indywidualnych preferencji. Jednak większość osób woli naturalny wygląd twarzy bez oprawek okularów. Z tego względu, soczewki kontaktowe szczególnie cenią kobiety, którym łatwiej wyeksponować makijaż czy dobrać fryzurę.


2. Większe pole widzenia
W przypadku okularów pole widzenia jest węższe, ponieważ przesuwając wzrok, obraz ulega rozmyciu w knocikach oka. W przypadku szkieł kontaktowych nasz wzrok cały czas widzi ostry obraz.


3. Możliwość noszenia okularów przeciwsłonecznych
Korzyści wynikające z noszenia soczewek są szczególnie doceniane wiosną i latem. Osoby, które noszą okulary, mają ograniczone możliwości noszenia okularów przeciwsłonecznych i chronienia oczu przed światłem słonecznym. Najczęściej muszą wybrać między dobra widocznością, a ochroną przed światłem słonecznym. W przypadku soczewek ten dylemat nie występuje, gdyż równocześnie z soczewkami można nosić okulary przeciwsłoneczne.


4. Lepszy komfort widzenia
Przewagą soczewek nad okularami komercyjnymi jest również codzienny sposób użytkowania. Soczewki nakładamy w łatwy sposób i „zapominamy” o nich na cały dzień. W przypadku szkieł kontaktowych nie występuje problem smug, zaparkowania czy ciągłego czyszczenia szkieł.


5. Wygoda na co dzień
Poza praktycznym i szybkim sposobem zakładania istnieje również aspekt wygodnego noszenia, bez konieczności poprawienia ich na nosie, zdejmowania przy przebieraniu się, robieniu makijażu czy myciu twarzy.


6. Wygoda podczas uprawiania sportów
Okulary korekcyjne to również zmora dla osób aktywnych fizycznie. Nie sprawdzają się na basenie czy podczas ćwiczeń gimnastycznych. Dlatego dla aktywnych sportowców lepszym rozwiązaniem będą szkła kontaktowe.

7. Ochrona UV
Bardzo często soczewki kontaktowe są wyposażone w filtr ochronny, który zabezpiecza przed promieniowaniem UV. Dzięki temu oczy są chronione przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.


8. Idealne na każdą pogodę
Każda osoba, która nosi okulary, zna problem zaparowanych szkieł w momencie wejścia do ciepłego pomieszczenia, albo podczas deszczu. W soczewkach kontaktowych ten problem nie występuje.


9. Swobodne noszenie maski ochronnej
Rządowe obostrzenia w związane z pandemią koronawirusa nałożyły obowiązek noszenia maski ochronnej. Każda osoba nosząca okulary odczuła dyskomfort związany z zaparowanymi okularami. W przypadku szkieł kontaktowych ten problem nie występuje.


10. Brak możliwości ich zagubienia
Problem zagubionych okularów jest znany każdemu, nie tylko z wiersza o Panu Hilarym. W przypadku soczewek bardziej dbamy o odłożenie ich na miejsce i właściwe zabezpieczenie.

Powiązane wpisy