23 kwietnia 2024

5 prostych sposobów na reanimację zapłakanych oczu

Kilka przydatnych wskazówek i skutecznych produktów pielęgnacyjnych, które mogą pomóc w przypadku łzawiących oczu.

Łzy mogą być różne. Przydają się i nawilżają oczy podczas pracy przy komputerze lub pisania posta na Instagramie w smartfonie. Łzy stają się naszymi obrońcami, gdy na zewnątrz nagle wzbija się kurz i wiatr wieje w twarz. Zwalczają one zarazki, które mogą dostać się do naszych oczu i wywołać stan zapalny. Łzy mogą być także odzwierciedleniem naszych uczuć — bólu, zmęczenia, smutku i innych emocji.

W przypadku płaczu emocjonalnego powstaje zbyt wiele łez, a płyn dostaje się do nosa i na zewnątrz. Błony śluzowe wokół oka wchłaniają nagromadzone łzy, co widać w opuchniętych powiekach. Na ogół wygląd po takim wyrażeniu uczuć zmienia się nie na lepsze. Podpowiemy Ci, co możesz zrobić już teraz ze łzami w oczach i co możesz zrobić przed snem, jeśli masz czas dla siebie.

Ogórkowe maseczki pod oczy lub plastry nawilżają twarz i powieki

Ogórkowa maseczka pod oczy jest skuteczna na podpuchnięte oczy i zostało to potwierdzone badaniami. Warzywo to składa się w większości z wody, dlatego zimne kółka z ogórka na twarzy działają tak samo jak plastry. Po prostu nie są tak wygodne, zawierają mniej płynu i nie ma w nich dodatkowych składników.

Możliwe jest samodzielne zamrożenie i zrobienie kostek lodu z wyciągiem z ogórka, ale trzeba poświęcić trochę czasu i poczekać, aż mieszanka warzywna przeciw obrzękom zamarznie.

Plastry na oczy to skuteczny sposób na walkę z opuchniętymi powiekami. Jeśli masz worki pod oczami nawet wtedy, gdy nie płaczesz, plastry mogą pomóc Ci je zmniejszyć.

Torebki herbaty sprawiają, że twarz wygląda świeżo

Jeśli nie masz pod ręką plastrów czy ogórków, świetnie sprawdzą się torebki z herbatą. Zawierają kofeinę, która ma działanie obkurczające naczynia krwionośne i pomaga zmniejszyć cienie wokół oczu. Zaparzone torebki herbaty należy umieścić na powiekach i pozostawić na około dziesięć minut.

Zimny okład zmniejsza opuchliznę po płaczu

Chłodzenie zmniejsza stan zapalny i opuchliznę, ponieważ zwęża naczynia krwionośne i do oczu i powiek dostaje się mniej krwi i płynów. Ogólnie rzecz biorąc, kompresem może być każdy zimny przedmiot — okład z lodu, lody z lodówki, nawet meksykańska mieszanka warzywna. Lepiej jednak zastosować coś, co nie będzie kapać, co można długo trzymać na twarzy i nie będzie przypadkowo zlizywać oczu.

Drogeryjne krople do oczu likwidują zaczerwienienie białek oczu

Najpierw sprawdźmy, jak białka oczu stają się czerwone w pierwszej kolejności. Jest spowodowana rozszerzeniem naczyń krwionośnych, które zaopatrują oko w krew. Kiedy płaczemy, nasze gruczoły łzowe przechodzą do nadmiaru. Podczas gdy łzy płyną, musimy produkować więcej płynów. W tym celu mózg uruchamia pewien sygnał, który ma za zadanie rozszerzyć naczynia krwionośne w oczach, aby doprowadzić do nich więcej krwi. A wraz z nią pojawia się więcej płynów — krew składa się w 55% z osocza, a osocze to w 90% woda i 10% białka.

Białka czerwonego oka można usunąć tylko za pomocą leku, który działa na naczynia krwionośne w sposób ukierunkowany. Grupa takich leków nazywana jest decongestantami, czyli lekami obkurczającymi naczynia krwionośne. Można je kupić w lokalnej aptece i umieścić je w oczach, aby pomóc zwęzić naczynia krwionośne i usunąć zaczerwienienie z białek. Przydaje się również w przypadku kataru — leki obkurczające zwężają naczynia krwionośne i usuwają smarki.

W temacie zdrowych oczu warto też przeczytać artykuł: jak się pozbyć worków pod oczami?.

Korektor do maskowania łez

Zielony korektor może zatuszować zaczerwienienia, a brzoskwiniowy skutecznie ukryje cienie pod oczami.

Różowy rumieniec może upiększyć twarz. Jeśli zależy Ci na szybkim makijażu i chcesz zobaczyć w lustrze swoją najlepszą wersję siebie, używaj kremowych konsystencji. Róż ten będzie się błyszczał i tworzył promienną, zdrowo wyglądającą cerę. Róż w płynie może być również stosowany jako tinta do oczu i ust. Najważniejsze jest szybkie blendowanie, aby makijaż się nie rozmazał.