24 kwietnia 2024

Zaburzenie widzenia barw

Zaburzenia dotyczące wzroku dotykają wielu członków społeczeństwa. Najczęściej spotyka się osoby, które noszą okulary korekcyjne, ponieważ zdiagnozowano u nich krótkowzroczność, dalekowzroczność, czy chociażby astygmatyzm. Jednak okulistyka nie ogranicza się tylko do tych trzech w sumie podstawowych wad wzroku. Wiele osób ma problem nie z nieprawidłowościami związanymi z ostrością wzroku, ale z kolorem.

O zaburzeniach widzenia

Zaburzenia widzenia barw, nazywane profesjonalnie daltonizmem, dotyka bardzo wielu osób. Skąd on się bierze i czy jest coraz bardziej powszechniejszy? Na dym tematem debatowali specjaliści od okulistyki z portalu www.Naukowi.pl. Co więcej, wiele osób nie ma tego świadomości, zrzucając fakt mylenia kolorów na zmęczenie, niewyspanie, czy roztargnienie. Badania wskazują, że na daltonizm choruje nawet do ośmiu procent męskiej populacji. Jeśli chodzi o kobiety, jako, że są one jedynie nosicielkami wadliwego genu -wadliwym genem w przypadku chorób związanych z postrzeganiem barw, jest gen x -, chorują dużo rzadziej, jest to około pół procenta członkiń społeczeństwa. Jeśli chodzi o daltonizm, to nie tylko może być on wrodzony, bądź nabyty, ale również może dotyczyć różnorakich kolorów. Powszechnie uważa się, że daltoniści nie rozróżniają koloru niebieskiego i czerwonego.

O problemach z oczami

W praktyce, zaburzenia widzenia barw mogą nosić różne nazwy i dotyczyć różnych kolorów. Okulistyka wyróżnia achromatyzm, który dotyczy całkowitego niewidzenia barw. W takich wypadku, rozróżnia się tylko ich ostrość. Protanopia nie pozwala na widzenie barwy czerwonej, deuteranopia na widzenie barwy zielonej, tritanopia zaś koloru żółtego. Choroby te zazwyczaj są wrodzone, jednak nieprawidłowości dotyczące widzenia kolorów mogą być również nabyte. Często pojawiają się one wskutek przyjmowanych leków psychoaktywnych, czy przeciwmalarycznych. Jednak nie tylko leki, ale również nadużywanie alkoholu i tytoniu, czy przyjmowanie środków antykoncepcyjnych mogą spowodować wykształcenie się nieprawidłowego widzenia barw. Również wskutek starzenia się ludzkiego organizmu, zdolność postrzegania i rozpoznawania kolorów maleje, pogarsza się, a nawet może zaniknąć.