29 maja 2024

Jak dbać o szkła kontaktowe?

Osoby noszące okulary korekcyjne wiedzą doskonale, jaką wspaniałą alternatywą dla okularów mogą być szkła kontaktowe. Aby korzystanie z soczewek kontaktowych było bezpieczne i komfortowe, musimy pamiętać o kilku zasadach ich użytkowania.

Po pierwsze: higiena soczewek

Zakładając soczewki kontaktowe musimy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny. Zanim dotkniesz soczewki, umyj ręce i wytrzyj niepylącym ręcznikiem. Dzięki temu nie zanieczyścisz soczewki pyłkami. Należy pamiętać, ze jeśli jakieś drobinki dostaną się między soczewkę a gałkę oczną, mogą spowodować dyskomfort lub nawet podrażnienie oka.
Nie zapominaj o przepłukaniu kontaktów po wyjęciu ich z pojemniczka, w którym były przechowywane. W pojemniczku zachodził proces odbiałczenia. Aby osady białkowe nie dostały się do oka, musisz je po prostu spłukać z soczewki. Zrób to specjalnym płynem do soczewek.

Po drugie: środki do pielęgnacji szkieł kontaktowych

Zawsze korzystaj z płynów przeznaczonych specjalnie do pielęgnacji soczewek kontaktowych. Co prawda, możliwe jest przechowywanie soczewek np. w soli fizjologicznej, ale pamiętaj, że ten środek jedynie nie dopuści do wyschnięcia i utwardzenia się soczewki. Nie usunie również osadów białkowych, które znajdują się na soczewce kontaktowej zdjętej z oka. To potrafią tylko płyny produkowane specjalnie do soczewek. Dodatkowo płyny takie powodują, że soczewki kontaktowe są odpowiednio pielęgnowane. Dlatego zawsze po zdjęciu soczewek, umieść je w pojemniczkach wypełnionych płynem do pielęgnacji szkieł kontaktowych. Zostaw soczewki w tym płynie na czas zalecany przez producenta. W ten sposób zadbasz o soczewki oraz o swoje oczy.

Po trzecie: odpowiedni czas noszenia soczewek

Nie noś soczewek za długo. Szkła kontaktowe nie mogą używane zbyt długo. Dotyczy to zarówno jednorazowego noszenia soczewek, jak i okresów ich wymiany na nowe. Nie noś soczewek jednego dnia dłużej niż kilka godzin. Owszem, soczewki są coraz bardziej przyjazne oku, coraz bardziej uwodnione, ale pamiętaj, że mimo wszystko są one nadal dla naszego oka ciałem obcym. Zatem nie przeciągaj za bardzo czasu ich noszenia. Oszczędzaj swoje oko, daj mu szansę odpocząć. I pamiętaj, aby nie spać w soczewkach, zawsze przed snem zdejmij je z oczu. A te na pewno będą ci za to wdzięczne.
Nie przekraczaj też okresu zaleconej przez producenta wymiany soczewek – pamiętaj, że soczewki kontaktowe tygodniowe nosimy przez tydzień, miesięczne przez miesiąc. Nie próbuj nosić np. miesięcznych przez kwartał, choć wydaje ci się, że wszystko jest w porządku. Pamiętaj, że soczewki mają określony okres, w jakim można ich używać i nie należy tego okresu przekraczać. Nie dostosowanie się do zaleceń producenta grozi poważnymi konsekwencjami w postaci np. stanów zapalnych oka. Jeśli nie chcesz zmieniać soczewek zbyt często, to znajdziesz na rynku takie, które można nosić np. przez pół roku.

Szkła kontaktowe pozwalają nam na komfort, jakiego nie osiągniemy stosując zwykłe okulary. Należy jednak pamiętać o powyższych zaleceniach. Stosując się do powyższych porad, będziesz się cieszyć wygodą noszenia soczewek kontaktowych. Będziesz również mieć pewność, że twoje oczy są zdrowe i bezpieczne.