29 maja 2024

Podstawy oczyszczania twarzy – dla kogo jest dwuetapowe oczyszczanie?

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy to istotny element w naszej pielęgnacji, jeśli na co dzień nosimy makijaż. Jeśli zmagamy się z problemami skórnymi, winowajcą może być nasza codzienna rutyna pielęgnacyjna. Prawidłowy demakijaż oraz oczyszczanie skóry są warunkiem tego, aby nasza dalsza pielęgnacja mogła przynieść cerze jakiekolwiek korzyści.

Dwuetapowe oczyszczanie skóry – czym właściwie jest?


Pierwszym krokiem w dwuetapowym oczyszczaniu skóry jest demakijaż. Po demakijażu cera jest przygotowana na oczyszczenie jej kosmetykiem takim jak żel, emulsja lub pianka do mycia twarzy. Po dwuetapowym oczyszczaniu skóra jest lepiej przygotowana na wchłanianie substancji odżywczych m.in. z kremów.

Najczęstsze błędy w dwuetapowym oczyszczaniu skóry


Do najczęstszych błędów pielęgnacyjnych zalicza się zaniedbywanie dokładnego demakijażu oraz mycia skóry, a także zbyt agresywne jej oczyszczanie. Uczucie ściągnięcia czy nawracające zaskórniki i rozszerzone pory mogą być znakiem nieprawidłowej pielęgnacji.

Wiele kobiet wciąż myli demakijaż z myciem twarzy. Jest on jednak wstępnym krokiem, który ma za zadanie usunąć warstwę kosmetyków kolorowych. Po demakijażu przychodzi czas na umycie twarzy żelem, pianką lub emulsją. Oczyszczanie skóry w dwóch krokach nie polega również na podwójnym umyciu skóry żelem do mycia twarzy. Może to doprowadzić do wysuszenia lub podrażnienia skóry.

Jeśli po oczyszczaniu czujemy ściągnięcie i mamy potrzebę natychmiastowego nawilżenia skóry kremem, powinniśmy poszukać łagodniejszego środka myjącego. Upewnijmy się, czy nie stosujemy tego samego kosmetyku do mycia twarzy dwukrotnie – również jako kosmetyk do demakijażu. Takie oczyszczanie może okazać się zbyt silne.

Prawidłowa technika codziennego oczyszczania skóry


Kluczowe znaczenie ma kolejność użycia, jeśli chodzi o kosmetyki do pielęgnacji twarzy. Najpierw wykonujemy demakijaż płynem micelarnym, mleczkiem lub olejkiem, potem tonizujemy skórę, a na końcu stosujemy krem. Dzięki dokładnemu, ale łagodnemu oczyszczeniu cery zminimalizujemy ilość powstawianych niedoskonałości, a pory zostaną dogłębnie oczyszczone.

Oprócz użytych kosmetyków i właściwej kolejności, istotna jest także technika. Wykonując dwuetapowe oczyszczanie twarzy stawiamy na lekki masaż, który powinien trwać do kilku minut. Mniej więcej po miesiącu prawidłowej pielęgnacji będziemy w stanie zaobserwować poprawę stanu naszej cery.